ردکردن این
عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

همنشینی دو واژه صنعتی و تبلیغاتی در کنار هم سبب شده که بعضا برخی از مخاطبان یا حتی عکاسان این دو مقوله را متجانس با هم بدانند؛ عکاسی صنعتی به عکاسی اطلاق میشود که خارج از استودیو است و روند تولید محصولات یا ارایه خدمات را به تصویر می کشد.

عکاسی صنعتی، ذرات درخشان جوشکاری و فرز کاری، نور درخشان و گرم کوره های سوزان، عظمت سقفهای بلند و پرسپکتیو سالنهای تولید را به خدمت میگیرد تا نظمی را که سبب تولید یک محصول یا ارائه یک خدمات مطلوب می گردد به نمایش بگذارد.

قابی از تصویر که تصور صحیح و مستند گونه ای از صنعت در ذهن مخاطب اییجاد میکند و حتی اگر با نورپردازی و کارگردانی همراه باشد بازهم به بیان ریز بینانه واقعیت پایبند است.

icon sanati 01

نیروی انسانی

عکاسی صنعتی با نمایش فعالیت نیروهای انسانی در کنار ماشین آلات خط تولید علاوه بر مستند سازی روند تولید به اهمیت انسان در پروسه تولید تاکیید می کند مقوله ای که بعضا مدیران صنعتی فراموش می کنند.

icon sanati 01

نورپردازی عکاس صنعتی

گاهی اوقات برای عکاسی صنعتی از نورپردازی با فلاش استفاده می شود تا سوژه اصلی پر رنگتر جلوه کند و از شلوغی محیط بکگراند جدا شود.

icon sanati 03

کاربرد عکس صنعتی

عکس صنعتی بهترین محتوا برای طراحی و چاپ کاتالوگ و رزومه شرکتهای صنعتی یا خدماتی است، تصاویر سبب جلب اعتماد و احترام ، سرمایه گذاران و مشتریان جدید می شوند.

عکاسی صنعتی خارج از استودیو با نگاه تبلیغاتی انجام می شود و از این منظر ایده آل گراست و عکاس سعی میکند تا آنجا که ممکن است زیبایی ها را برجسته و کم و کاستی ها را محو کند.

بر خلاف نامی که برای این گونه از عکاسی انتخاب شده صرفا جهت معرفی روند تولیدات صنعتی نیست و به نوعی ابزاری قدرتمند برای معرفی هر نوع خدمات و فعالیتی به حساب می آید . عکاس صنعتی می کوشد هیجان انگیزترین زاویه و لحظه را برای ثبت انتخاب کند ، جایی که شما معمولا از آنجا به کسب و کارتان نگاه نمی کنید.

 

در عکاسی صنعتی نیروی انسانی بعنوان تولید کننده در مرکز محتوا و توجه قرار می گیرد، حضور نیروی کار و استفاده از او برای ثبت یک لحظه یا واقعه از فضای کار نیازمند آشنایی با نوع فعالیت صنعتی است تا عملی خلاف واقع در تصویری که ثبت میگردد رخ ندهد. این مهم نیازمند تجربه و تبحری است که در کنار مسائل فنی و هنری دائم بخشی از توجه و تمرکز عکاس را صرف خودش خواهد کرد. این آشنایی با روال واقعی در صنایع مختلف و بستن قابهایی با فیگور درست در اثر تکرار و کسب دانش ایجاد می گردد.

محتوایی که در عکاسی صنعتی پدید می آید داستان تولید کالا یا خدمات را روایت میکند، داستان عکاسی صنعتی کاربردهای مختلفی دارد اگر از منظر مصرف کننده نگاه کنید، شما را از کم و کیف تولید و دقت و نظم مجموعه صنعتی آگاه میکند؛ اگر از دید یک سرمایه گذار وارد شوید خیالش را از وجود چنین مجموعه ای و داشتن حداقل های لازم برای سرمایه گذاری راحت می کند ؛ در کل عکسهای صنعتی راه شما را برای فروش کالا یا خدماتتان به سفارش دهندگان جدید یا جذب سرمایه بانکها و شرکای جدید تسهیل می کند.

آنچه  ارسلان پورحلاجی را  عکاس صنعتی کرده انجام مکرر تمام مواردی است که در بالا به تفصیل آورده ام، اعتقاد دارم پیش از آنکه گروه مخاطبان شما شروع به تصویر سازی از فعالیت شما کنند بهتر است پیش دستی کنید و با کمک گرفتن از عکاسی صنعتی تصویری که دوست دارید را در ذهنشان بسازید.

قیمت عکاسی صنعتی چگونه محاسبه می شود؟

شیوه قیمت گذاری عکاسی صنعتی نظیر هر کار تخصصی خدماتی دیگری در مرحله اول به فردی که خدمات را ارئه میکند بستگی دارد هرچقدر عکاس صنعتی صاحب تجربه ارزشمندتری باشد قطعا خروجی بهتری ارائه میکند و متناسب با آن هزینه بیشتری را مطالبه خواهد کرد بهترین راه سنجش علاوه بر مذاکرات حضوری توجه به نمونه کارهای انجام شده توسط عکاس است. شیوه نورپردازی میزان تجهیزاتی که در پروژه عکاسی صنعتی مورد نیاز است را مشخص میکند و بعضا حجم این تجهیزات سبب تعیین تعداد روز مورد نیاز برای انجام پروژه است؛ پروژه های عکاسی صنعتی عموما روزانه محاسبه می گردند یعنی عکاس صنعتی مشخص میکند برای عکاسی صنعتی از خدمات یا کارخانه شما به چند ساعت تا چند روز عکاسی نیاز دارد و فرضا برای یک کارگاه تولید لوله پلی اتیلن با دو یا سه خط تولید مجزا نهایتا یک روز محاسبه و برای عکاسی از یک کارخانه تولید محصولات فولادی که شامل بخشهای متعددی است ممکن است بیش از یک هفته زمان لازم باشد.

تعرفه ۱۴۰۲ انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی